Asmeniškai man, apsilankymas ŪKAI puslapyje, lyg gaivus nuo vandenyno kylančio vėjo gūsis, o kiekviena nuotrauka iš Darijos kasdienybės – kaip viso to seka. Bet turbūt taip yra, kai kuri iš nesuvaidintos meilės. Meilės Pasauliui.

Ruošdama atsakingos mados Lietuvoje skiltį, žinojau, kad Darija ir ŪKAI – tiesiog privalo čia atsirasti. Pirmiausia – dėl asmenybės ir, žinoma, dėl Lietuvoje neregėto inovatyvumo – ŪKAI kuria kojines iš vandenynuose surinkto plastiko bei gerina varganai gyvenančių kasdienybę. Kviečiu į mūsų pažintį leistis kartu ir sužinoti, kiek reikia plastiko buteliukų, kad šie pavirstų į stilingas kojines.

KELIAS KŪRYBOS LINK

Nuo pat vaikystės mėgdavau apsipirkinėti second hand parduotuvėse. Čia galėdavau rasti įdomių, išskirtinių ir kokybiškų drabužių už prieinamą kainą, o jei grįždavau tuščiomis – norimus drabužius pasiūdavo močiutė. Mada – man visad buvo, tarsi meno, individualizmo išraiška. Ir nors baigiau reklamos vadybą, mada visada keliavo kartu su manimi: interjere, spintoje, estetikoje. Savo kasdienybės taip pat niekad neįsivaizdavau be skaitymo, tinklalaidžių apie ekologiją, madą bei domėjimosi ateities tekstilės tendencijomis. Mane ypatingai inspiruoja gamta, menas, muzika, įdomūs žmonės ir šeima. Tad visi šie dalykai ir sulipdė mane kaip asmenybę, atvedė į kelią, kuriuo dabar einu ir labai mėgaujuosi.

atsakinga mada Lietuvoje

KAIP GIMĖ ŪKAI PAVADINIMAS?

ŪKAI yra tarsi rūkas, migla, gamtos reiškinys, pro kurį daiktai atrodo pilkšvi, nugesintų spalvų, abstraktūs, o būtent tokie ir yra mūsų kojinių dizainai.

Taip pat ieškojome lietuviško žodžio, kuris atspindėtų mūsų lietuvišką identitetą bei lietuviško dangaus pilkumą. Dažnai užsieniečiai taria mus “jukei” (na, kaip UK, Anglija), galbūt tai yra šioks toks minusas, bet mums yra daug svarbiau nešti lietuvybę ir vertybes nei būti taip pavadintais.

atsakinga mada lietuvoje

KAIP ATRODĖ ŪKAI KELIAS? KAIP PAVYKO SURASTI ŽALIAVŲ TIEKĖJUS? SU KOKIAIS IŠŠŪKIAIS TEKO SUSIDURTI?

ŪKAI veiklą pradėjome prieš daugiau nei tris metus. Pradžioje prekiavome kruopščiai atrinktais, kokybiškais lietuvių kūrėjų daiktais skirtais žmogui ir namams. Tačiau laikui bėgant, supratau, jog noriu likti tik su savo prekės ženklu, jį auginti ir taip turėti daugiau kūrybos kasdieninėje veikloje.

Kurį laiką gaminome kojines iš šukuotinės medvilnės, tačiau norėjosi, kad kuriama prekė, prisidėtų prie planetos švarinimo, geresnio rytojaus, turėtų didesnę pridėtinę vertę. Taip atradome verpalus iš perdirbtų plastiko butelių, kuriuos panaudojome kojinių gamyboje. Didžiuojuosi, kad tokie esame pirmieji Lietuvoje. O kad kiekviena kojinių pora dar stipriau prisidėtų prie plastiko mažinimo nuo kiekvienos poros skiriame mokestį Plastic Bank organizacijai, kuri ne tik valo plastiką iš vandenynų, bet ir suteikia geresnę sveikatos, švietimo sistemą vargingai gyvenančioms bendruomenėms. Taigi su kiekviena ŪKAI kojinių pora pirkėjas sumažina net 51 plastiko buteliuką ir taip savo kiekvienos dienos žingsniais prisideda prie planetos švarinimo, geresnių gyvenimo sąlygų vargingai gyvenantiems.

atsakinga mada Lietuvoje

KĄ REIŠKIA KURTI ATSAKINGOS MADOS PREKĖS ŽENKLĄ LIETUVOJE?

Man labai gerai įstrigo Marijos Palaikytės žodžiai, kai ji mus savo laidoje apibūdino ledlaužiais. Kaip minėjau, esame pirmieji Lietuvoje kojinių gamyboje panaudoję šiuos inovatyvius verpalus ir žodis “ledlaužys” puikiai pasako, kad turime daug šviesti, pasakoti žmonėms apie plastiko problemą, kaip mes galime tapti šios problemos sprendimo dalimi, kad dabartinės technologijos mums leidžia net perdirbtus plastiko buteliukus dėvėti ant kojų ir kad tai daryti yra visiškai saugu ir komfortiška.

Džiaugiamės, kad jau dabar mokyklos, universitetai mus kviečia kalbėti, diskutuoti, dalintis savo patirtimi.

atsakinga mada Lietuvoje

KODĖL PASIRINKOTE BŪTENT ŠIĄ GAMYBOS ŽALIAVĄ, O NE TAIP JAU ĮPRASTAS – ORGANIŠKĄ MEDVILNĘ, LINĄ, VILNĄ?

Perdirbimas – mados ateitis, tad naudoti RPet verpalus, jais pakeisti dalį “grynos” šukuotinės medvilnės yra mūsų pirmasis žingsnis link tvarumo. Šiai dienai mūsų kojinių sudėtyje yra ir organinės medvilnės, poliamido, elastano. Tačiau tikslas – turėti kuo daugiau perdirbtų medžiagų kojinių sudėtyje. Dar esminis dalykas, kad kiekvienas tvarus prekės ženklas siektų, jog jo gaminys būtų panaudojamas dar kartą ar iš jo būtų galima pagaminti naują produktą. Ty., kad jis nenugultų žemėje. Ypatingai svarbu uždaryti vartojimo ciklą.

Kodėl ne linas, vilna ar kitos natūralios žaliavos? Nes joms užauginti vis tiek reikalingi dideli žemės, vandens, energijos bei kiti resursai.

KUR SEMIESI DIZAINO ĮKVĖPIMO? GALBŪT NAUDOJAMOS SPALVOS TAIP PAT TURI GILESNĘ PRASMĘ?

Dizaino įkvėpimai atkeliauja iš labai įvairių šaltinių: gamtos, pamatyto kito žmogaus dėvimo drabužio ar aksesuaro rašto, mados, interjero žurnalų, meno, filmų. 

Stengiuosi nesivaikyti madų, trendų, o kad tai būtų išjausta, atitiktų ŪKŲ vertybes. Kojinių dizainus kuriu galvodama apie meilę gyvūnams, gamtai ir jos reiškiniams. ŪKAI kojinių skiriamasis bruožas – mėlyna juostelė, kuri simbolizuoja vandenynus ir norą, kad juose būtų gera ir saugu visoms gyvoms būtybėms.

atsakinga mada Lietuvoje

KUR NAUDOJATE GAMYBOJE ATLIEKANTĮ AUDINĮ?

Didžioji dalis siūlų atliekų yra atiduodama antriniam panaudojimui: perleidžiame valymo įrenginius gaminančioms įmonėms, įvairiems darželiams bei būreliams. Audinių atliekos puikiai panaudojamos įvairiems rankdarbiams.

atsakinga mada Lietuvoje

SU KOKIAIS SUNKUMAIS TENKA SUSIDURTI NAUDOJANT ŠĮ IŠ PLASTIKINIŲ BUTELIŲ PAGAMINTĄ AUDINĮ?

Iš perdirbto plastiko pagamintas verpalas yra plonesnis už įprastą, tad šį niuansą turime nuolat spręsti gamybos procese. Ir kaip žinia, RPet verpalas yra poliesteris, kuris skalbimo metu išskiria mikroplastiką. Mes tai puikiai suprantame ir vis pabrėžiame, kad šis žingsnis yra tik pirmasis tvarumo link. Todėl jau dabar turime planuose gaminti skalbimo maišelius, kurie apsaugotų nuo mikroplastiko patekimo į vandenį. Esame pradėje diskusiją su mokslininkais, kaip panaudoti jau nebetinkamas kojines tretinio produkto gamybai.

Šiai dienai, kad turėtume kuo mažesnį mikroplastiko išsiskirymą, rekomenduojame:

– skalbti ne aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje;

– į skalbimo mašinas įsidėti specialius filtrus, apsaugančius nuo mikroplastiko (beje, kai kurios šalys jau pradeda teikti griežtus reikalavimus skalbimo mašinų gamintojams dėti į visas mašinas tokius filtrus);

– naudoti skalbimo maišelius;

– skalbti kiek įmanoma rečiau.

atsakinga mada Lietuvoje

ŪKAI SIEKIA…

…valyti plastiką iš vandenynų , prisidėti prie geresnio gyvenimo vargingai gyvenantiems, gaminti savo prekę etiškai, saugiai, šviesti, edukuoti visuomenę, parodyti ir kad perdirbimas gali būti stilingas.

JEI REIKĖTŲ ŪKAI SUTALPINTI Į PENKIS ŽODŽIUS, KOKIE JIE BŪTŲ?

Meilė gamtai ir gyvybei. Atsakingumas. Modernumas. Tvarumas. Estetika.

 

PRISIDĖKIME PRIE ŠVARESNIŲ VANDENYNŲ BEI PARODYKIME SAVO MEILĘ:

Facebook: @ukai.eu

Instagram: @ukai.eu

Parduotuvė: https://www.ukai.eu

 

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT