Nėra jokios paslapties, kad greitos mados industrija sukuria daugiau šiūkšlių nei grožio, verslo nei pridėtinės vertės, problemų nei sprendimų. Bet tai yra tai, ką pasirenkame patys. Toksinės medžiagos, pavojingi dažais, tūkstančiai litrų vandens ir milžiniškas anglies dioksido pėdsakas – tai tik keletas momentų su kuriais sutinkame įsigydami pigias greitos mados prekes. Tiesa, problema neprasideda ir nesibaigia ties pigių drabužių industrija – pigūs papuošalai/bižuterija taip pat didelė viso to dalis.

pigių papuošalų pėdsakas

PIGIŲ PAPUOŠALŲ PĖDSAKAS | PASAULIS

Pigūs, madingi, žaismingi papuošalai, deja, kaip ir kiti mados industrijos atributai, palieka milžinišką pėdsaką aplinkoje bei mūsų sveikatoje. Kaip mėgstu sakyti, kažkas vistiek sumoka likusią kainos dalį.

Sidabru, auksu dengti papuošalai, greitai praranda savo tauriojo metalo interpretaciją ir parodo tai, kas iš tiesų yra – pigus metalas, dažniausiai kadmis, kuris iki 1975-ųjų metų buvo apskritai priskiriamas prie nuodingų elementų. Taigi, kai pigūs papuošalai parodo savo tikrąjį aš – pradeda dažyti pirštus, ausis, kaklą, rankas žaliai – iškeliauja į sąvartyną, kur toliau numetinėja savo priedangą ir keliauja į vandenynus. O pasiekę vandenynus, nusistovi aplinkoje bei mūsų organizmuose.

Labai svarbu paminėti greitos mados papuošalus su ‘akmenimis’, kurie yra ne kas kita, kaip plastikas. Šie ‘akmenys’ neretai laikosi vos keletą užsidėjimu ir tęsia savo gyvenimą šiūkšlyne. O kaip žinia, visas plastikas, kuris yra iki šiol pagamintas – dar vis kartu su mumis. Tad galime tik įsivaizduoti kiek tokių ‘brangakmenių’ blizga sąvartynuose. Jie nesuyra bei skleidžia toksiškas medžiagas tiek į žemę, tiek į orą.

Tiesa, visi blizgučiai/akmenukai/metaliukai, kurie yra priklijuoti klijais – veda dar blogesnio scenarijaus link, kadangi klijai, tarsi, ‘užkonservuoja’ plastiką plastike. Tad suirimo kelias pailgėja net DU KARTUS!

Ir nors greitos mados papuošalų gamybos kelias ir pėdsakas yra labai purvinas, man šioje pigios prabangos procese skaudžiausia yra žmogaus/mūsų sveikatos pusė.

pigių papuošalų pėdsakas

PIGIŲ PAPUOŠALŲ PĖDSAKAS | KŪNAS

Vis dažniau žmonėms susipažįstant su dermatitu, pradėjo aiškėti, kad pigūs papuošalai ir blizgučiai – nuodas, o viso to priežastis – mano anksčiau minėtas kadmis. Kodėl? Laikydami šį metalą arti savęs – didiname vėžio, kraujotakos, virškinimo ir net nervų sistemos lėtinių ligų riziką. Įspėjamieji signalai pasireiškia kasdieniniais peršalimo simptomais. Arba niežuliu lokaliai. Bei šiuo metu itin populiariu dermatitu. Su kuriuo buvau susidūrusi ir aš pati. Tiesa, vos nustojau dėvėti pigius papuošalus – problema išsisprendė pati.

Dar viena dažna problema – nikelo naudojimas pigių papuošalų gamyboje. Nikelis – dėl savo mažos kainos ir itin didelio panašumo į sidabrą – labai populiarus šio metalo pakaitalas. Jautrios odos savininkams, nikelis gali tapti didelių alergijų sukelėju – odos paraudimas, niežulys ir net infekcijos.

Pigiems papuošalams gaminti taip pat pasitelkiamas plastikas, kuris padengiamas metalo sluoksnio imitacija. O tai dar vienas cheminis kokteilis ir dar platesnis lėtinių ligų kratinys.

pigių papuošalų pėdsakas

Papuošalai, kaip ir drabužiai, reikalauja investicijos, kuri atsiperka: pasauliu, sveikata, ilgaamžiškumu.
Rinkimės nesavaunaudiškai, bet ir nepamiršdami savęs.

| Kristina

 

 

 

Info:

| is cooper metal bad for organism

| https://www.tegenjewellery.com/absolutely-not-fabulous-why-fast-fashion-jewellery-is-harming-the-planet/

| https://www.self.com/story/jewelry-nickel-allergy

RELATED POSTS