Tvari mada Lietuvoje – apipinta stereotipais ir mitais. Dažnai laikoma nuobodžia, niekuo neišsiskiriančia, tačiau girdint tokius žodžius, kyla noras prieštarauti, o mintyse sukasi Reda. Ji savo kūryboje sutalpina tiek daug – minimalizmą, išskirtinumą, kokybę, tvarumą ir visa tai, kas užkoduota mūsų namuose, Lietuvoje.

Reda Paula neabejotinai tvirtas ir užtikrintas žingsnis tvarios mados pasaulyje. O man vienas malonumas leistis į tokias pažintis, tad negaliu nepasidalinti ir su Jumis. Su Reda kalbame apie kūrybinį kelią, tvarią madą bei iššūkius, su kuriais susiduriama kuriant tvarią madą Lietuvoje.

tvari mada lietuvoje Reda Paula

fotografė: Žymantė Štankelytė | makiažas: Eva Marija

KELIAS DRABUŽIO LINK

Drabužių kūryba buvo giliai įsišaknijusi mano giminėje: prosenelė individualiai siūdavo savo kaimo žmonėms, močiutė ir mama laisvalaikiu mezgė, taip pat mokėjo šį tą siūti. Iš giminių Amerikoje gaudavome siuntinius su drabužiais, kurie buvo labai įvairių ir įdomių dizainų. Ne viską dėvėjome, bet tada suvokiau, kad pasaulyje egzistuoja kitokia mada nei rajono turgavietėse.

Drabužių kūryba mane domino nuo mažens, todėl pasirinkau mados inžinerijos ir vėliau aprangos dizaino studijas. Buvau labai smalsi, norėjau kurti ateities madą, vėliau supratau, kad toji ateitis – tvarume.

tvari mada lietuvoje Reda Paula

fotografė: Aistė Daunoravičiūtė | stilius: Almina Venclovaitė | modelis: Vakarė (Baltic Models Management) | makiažas: Kristina Raulinaitytė

KAIP GIMĖ REDA PAULA?

Visada buvau taupi ir atsakinga, bet ekologiška mada siejosi su namudine veikla, o norėjosi veikti profesionaliau. Keisti mąstyma paskatino IED Instituto Europeo di Design dėstytojas Giovanni Ottonello. Kijevo mados savaitės organizuojamame renginyje jis skaitė paskaitas ir vedė kūrybines dirbtuves apie tvarią madą. Per laiką praleistą Kijeve suvokiau, jog tvari mada gali būti cool, nes šis dėstytojas buvo būtent toks.

Sujungiau savo taupumą, norą kurti ir sugalvojau “Reda Paula”. Reda Paula gimė iš noro kurti limituoto tiražo drabužių kolekcijas, kurias išskirtinai įkvėpia lietuviški dalykai. Metus brandinau idėją ir 2018 pristačiau pirmąją tvarią kolekciją. O dirbti sau paskatino laisvės troškimas ir svajokliška prigimtis.

KAIP ATRODĖ REDA PAULA KŪRYBINIS KELIAS IKI PRIMOS KOLEKCIJOS? SU KOKIAIS IŠŠŪKIAIS TEKO SUSIDURTI? AR KŪRYBOS KELYJE BUVO STIPRIŲ POKYČIŲ IKI TO, KAIP REDA PAULA ATRODO ŠIANDIEN?

Nuo idėjos iki pirmosios kolekcijos pristatymo praėjo beveik metai. Per tą laiką išsianalizvau Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslus, surašytus 2015 m. Norėjosi įvesti tvarumą į visą veiklos grandinę, ne tik medžiagas. Taip pat įstojau į Ekoda Ekologinio dizaino asocijaciją. Nemažai konsultavausi ir su jais. Pagal savo galimybes nusistačiau tam tikrus principus, kur vyks gamyba, kokios bus medžiagos, koks įpakavimas, socialinė veikla, atsakomybė prieš gamtą ir gyvūnus. Visi šie įsipareigojimai kelia tam tikrus iššūkius veikloje, pradedant dizainais, spalvomis, kainų nustatymu, įpakavimu. Kadangi nemažai medžiagų yra likučiai, dizainuose atsiranda konstrukcinių skaidymų. Kolekcijos spalvyną nuolatos reikia pasikoreguoti pagal inspiracijas, nes ne visada pavyksta rasti reikiamų atspalvių. Visuomet reikia kruopščiai apgalvoti tvarų įpakavimą, ypač siunčiant į tolimą šalį. Tik per praktiką, pasitikrinau kurie tvarumo principai man tinkami ir pritaikomi.

Pačioje Reda Paula pradžioje dar nebuvo tvirtumo, buvo labai nedrąsu deklaruoti tai, kas man atrodo svarbu, ypač jog tai – kūryba iš atraižų ir likučių. Kai susibūrė bendraminčių komada, su kuriais nuolat dirbu, pajutau palaikymą ir pasidarė drąsiau kalbėti ir skleisti savo idėją.

Reda Paula nuo pat pradžių orientavosi į natūralius pluoštus, nes man svarbi ergonomika. Tačiau, tai labai skyrėsi nuo to, ką dariau Vilniaus Dailės Akademijos magistro kolekcijoje. Pastaroji buvo iš sintetinių audinių, pjaustyta lazeriu ir gofruota. Tai buvo tas pats noras kurti ateities madą, tik skirtingomis priemonėmis. Šiandien dizainuose man svarbu išlaikyti minimalizmą, lengvumą, neapkrauti detalėmis. Visada pridedu asmeniškumo, nostalgijos. Ši kolekcija – moteriška, atsipalaidavusi, moderni, nemažai klasikinių elementų. Spalvynas – švelnus, niuansinis, tačiau gyvybingas. 

KĄ REIŠKIA KURTI TVARŲ PREKĖS ŽENKLĄ?

Tai yra atsakomybė ir skaidrumas prieš save, žmones, gamtą, gyvūnus. Nuolatinis domėjimasis, kas tvaresnio pasaulyje, kokios naujos medžiagos, kokie nauji tyrimai atlikti. Žengti koja kojon kartu su pasauliu.

KĄ REIŠKIA KURTI TVARIOS MADOS PREKĖS ŽENKLĄ LIETUVOJE?

Kurti Lietuvoje reiškia edukuoti, diskutuoti, atrasti, pažinti. Lietuvoje viskas labai artima, sulaukiu labai daug klausimų, patarimų, taip pat ir palaikymo. Lietuvos žmonės dar tik atranda tvarią madą, vertina atsargiai. Į mane kreipiasi nemažai studentų, kurie rašo bakalauro ar magistro darbus, jaučiu atsakomybę jiems papasakoti apie savo veiklą, atsakyti į jų klausimus. Man svarbiau veikti Lietuvoje, nei užsienyje. 

tvari mada lietuvoje Reda Paula

fotografė: Aistė Daunoravičiūtė | stilius: Almina Venclovaitė | modelis: Vakarė (Baltic Models Management) | makiažas: Kristina Raulinaitytė

TVARI MADA – SKAIDRUMAS, ATSAKOMYBĖ, TVARŪS PRINCIPAI BEI AUDINIAI. KAS LĖMĖ AUDINIŲ PASIRINKIMĄ?

Man svarbu tausoti resursus ir mažinti išmetimą, todel naudojamos medžiagos – likučiai is masinės gamybos, neparduoti likučiai iš tiekėjų, brokuota produkcija, medžiagos iš bankrutavusių įmonių, antrų rankų, arba medžiagos iš gamintojų, turinčios OEKO-TEX®sertifikatą. Dauguma mūsų siūlų ir furnitūros atkeliavo iš bankrutavusių siuvimo įmonių. Kadangi, esu vegetarė ir praktikuojanti veganė, savo veikloje įsipareigojau nenaudoti kailio, gyvūnų ir žuvies odos, pluksnų. Priklausau Fur Free Retailer asociacijai. Man artimas natūralumas ir svarbi ergonomika, todėl naudoju tokias medžiagas, kaip linas, vilna, šilkas, medvilnė, kašmyras, viskozė. Vengiu poliesterinių medžiagų. Prisidedant prie aplinkos taršos mažinimo, įpakavimuose naudoju suįrančias medžiagas. Perdirbto popieriaus etiketes su ekologiška sojos spauda. 

KUR SEMIESI DIZAINO ĮKVĖPIMO? GALBŪT NAUDOJAMOS SPALVOS, SILUETAI TAIP PAT TURI GILESNĘ PRASMĘ?

Reda Paula kolekcija išskirtinai įkvėpia lietuviški dalykai: mūsų gamta, amatai, menai, mūsų istorinės asmenybės ir kita. Tai lyg pranešimas pasauliui, kas mes esame. Žiūriu globaliai, bet visa inspiracija labai lokali.

Pavasario/vasaros 2021 kolekciją įkvėpė pavasariška ir vasariška gamta, kurią kasdien stebėjau ir fiksavau, eidama pasivaikščioti. Stebėjau pavasario prabudimą, jo virsmą į vasarą, vasaros atsisveikinimą. Mūsų gamta labai švelni, rami, tačiau nuolat kintanti.

Kolekcijų stilistiką įkėpia įvairios asmenybės. Pavasario/vasaros 2021 kolekciją įkvėpė Žemaitė ir jos tradicinis stilius su skarele. Aldona Ruseckaitė parašė puikią knygą “Žemaitės paslaptis”, kur atskleidžiamas spalvingas ir idomus mūsų literatūros klasikės gyvenimas. O skarelė – tai lyg tylus pareiškimas apie jos pasaulėžiūrą. Juk ji buvo aktyvi moterų teisių gynėja. Kolekcijos dizaino elementai įkėpti Lietuvoje leistų žurnalų “Banga”(1986-1987) estetikos.

tvari mada lietuvoje Reda Paula

fotografė: Aistė Daunoravičiūtė | stilius: Almina Venclovaitė | modelis: Vakarė (Baltic Models Management) | makiažas: Kristina Raulinaitytė

MINĖJAI, KAD NAUJOJE KOLEKCIJOJE BUS DIZAINŲ IŠ DEAD STOCK GAMINIŲ, SU KOKIAIS IŠŠŪKIAIS TENKA SUSIDURTI KURIANT IŠ NEPARDUOTŲ, NEPANAUDOTŲ MADOS GAMINIŲ?

Šioje kolekcijoje yra kūrinių iš “nurašytų” masinės gamybos drabužių. Tai – brokuoti gaminiai, dėl konstrukcinės klaidos. Kito dizainerio rankuose tokie gaminiai gali virsti tvaraus dizaino pavyzdžiu. 

Taip pat yra vienas perdarytas vintažinis švarkas. Jį įsigyjau dėl dailaus apykaklės ir atvarto pavyzdžio, ką atkartojau kituose savo švarkuose. Nenorėdama švarko išmesti, mes jį perdirbome – sumažinome dydį, pakeitėme pamušalą ir sutaisėme apykaklę. Stilistė jį puikiai priderino bendroje kolekcijoje. Dar norėčiau paminėti porą gaminių, dekoruotų senomis rankų darbo servetėlėmis. Tai mano mamos ir aplinkinių nertos medvilnės siūlų servetėlės – nebenaudojamos, nugulusios į stalčius. Tai būdas prailginti tekstilės gaminio gyvavimą, išlikimas vartojimo grandinėje.

Iššūkiai su kuriais susiduriu perkuradama dead stock gaminius, panaudodama likučius yra profesionalaus dizainos išlaikymas, nenuklydimas į buitinį lygį. Kitas iššūkis – nesikartoti, būti idomiai, nenuspėjamai, aktualiai. Tai nėra lengva, kai negaliu rinktis medžiagų iš naujausių kolekcijų. Audiniai turintys OEKO-TEX® sertifikatą dar labai nišiniai arba užsakomi dideliais kiekiais. 

KAIP ATRODO REDA PAULA PRODUKTŲ GAMYBOS KELIAS? KOKIUS ATSAKINGUS VEIKSMUS ATLIEKATE?

Reda Paula siekia veikti atsakingai visoje gamybos grandinėje: dizainų kūrime, konstrukcijos sudaryme, medžiagų parinkime, likučių rušiavime, darbiniuose santykiuose, supakavime, vartotojo informavime apie priežiūrą, pataisymus. Dizainus kuriu aktualius ir  šiuolaikiškus. Siekiame, kad mūsų kūrinius būtų malonu dėvėti ne tik prie odos, bet ir judant, todėl konstrukcijas visada išbandau pati. Ieškodama medžiagų, aplankau siuvimo, mezgimo fabrikus, audinių išparduotuves, apklausiu rankdarbių mylėtojus. Gamybos metu rušiuojame likusiais pogamybines atliekas, popierių, tarplekalines atraižas. Dalį jų atiduodame papuošalų kūrėjams arba studentams. Gamybos metu labai svarbus geros darbinės atmosferos palaikymas, pasitarimai, diskusijos, atsakomybės prisiėmimas ir tiesiog linksmi paplepėjimai. Kūrinius visada patrumpiname ar pakoreguojame pagal kliento poreikius, pataisome, priemame atgal. 

KĄ MANAI APIE TVARIĄ MADĄ GLOBALIAI: TAI TIK LAIKINA MADA AR LAIKUI BĖGANT TAI TAPS KIEKVIENO KASDIENYBE?

Atsižvelgiant į žmonių samojingumą ir jaunosios kartos poreikius – tvarumo svarba augs. Aš labai apsidžiaugiau, kai 18 metų moksleivis iš mano giminės papraše pakeisti dėdės odinės striukės pamušalą, kad galėtų dėveti jis. Tai rodo, kad jaunimas labai stipriai formuoja naujas pažiūras – jiems yra šaunu dėveti vintažą. Savo veikloje visada stengiuosi žiūrėti į priekį, ir tikiu, kad tai taps norma. Dabar labai daug matome greenwashing pavyzdžių masinėje gamyboje, viliuosi, kad palaipsniui suprasime, kad perprodukcija niekada nebus tvaru.

tvari mada lietuvoje Reda Paula

fotografė: Žymantė Štankelytė | makiažas: Eva Marija

REDA PAULA SIEKIA…

Reda Paula siekia įkvėpti tausoti ir pažinti. Tausoti gamtą, tarpusavio santykius su žmonėmis ir gyvūnais. Pažinti mūsų kraštą ir jo asmenybes. Be to, visus naujos kolekcijos gaminius pavadinome lietuviškais ežerų vardais. 

JEI REIKĖTŲ REDA PAULA SUTALPINTI Į PENKIS ŽODŽIUS, KOKIE JIE BŪTŲ?

Tvarus ir lietuviskas mados ateities veidas. 

PASINERKIME Į KŪRYBĄ GIMUSIĄ IŠ MEILĖS SAU, NAMAMS IR PASAULIUI:

FACEBOOK: https://www.facebook.com/redapaula

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/reda_paula/

PARDUOTUVĖ: https://redapaula.com/lt/

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT