Aktyvus gyvenimo būdas – check, švari, subalansuota mityba – check, meilė sau – check, bet kai pokalbis kosmetikos parduotuvėje pakrypo link kosmetinės turinio, vonios lentynos buteliukų ir kas slepiasi už jų, neslėpsiu, sutrikau.

Tą kartą iš parduotuvės išėjau su trimis dekoratyvinės kosmetikos produktais, skirtais kiekvienai dienai, ant kurių buvo užrašyta: vegan, cruelty free. Jaučiausi lyg rinkodaristė papuolusi į gudrią rinkodaros strategiją. Žinot, reguliariai tai turi nutikti.

kosmetika

Grįžusi puoliau nagrinėti etiketes, googlinti, skaityti įvairius tyrimus, įžvalgas. Nurimau ir tyliai padėkojau konsultantei – ji mane lyg mažą vaiką atvedė į savo kosmetinės turinio pažinimą. Kuo gilyn į internetus, jaučiau kaip ramybę keičia nemenkas pasišlykštėjimas (apie tai kitą kartą) ir daug klausimų sau. Kodėl atsakingai renkamės ką dėsime į burną, o į kosmetinės turinį numojame ranka?

Kiekvieną dieną vidutinė moteris savo kūną padengia daugiau nei 515 sintetinių chemikalų. Produktai, tokie kaip šampūnas, plaukų lakas, kūno losjonas, dezodorantas, makiažo priemonė ir net kvepalai, slepia itin daug cheminių elementų, kurie siejami su daugybe sveikatos problemų. Mūsų naudojama kosmetika prasiskverbia pro odą į kraują,  įvairius lūpų dažus dienos eigoje nuvalgome, o birią pudrą įkvepiame besiruošdamos. Cheminės medžiagos sukelia viską – nuo odos sudirginimo iki alerginių reakcijų. Gali sukelti ne tik endokrininius sutrikimus (sutrikdyti hormonų gamybą, sukelti nevaisingumo problemų), neurologines problemas, bet ir vėžį. Gaila, tačiau, kad ir kokios tai bebūtų pavojingos medžiagos, jos yra itin pigios, todėl plačiai naudojamos ir daugelyje šalių kol kas nėra jų naudojimą ribojančių įstatymų. 

Geriausias būdas apsaugoti save, ko griebiausi ir pati – domėjimasis, o kad tam nereikėtų daryti milžiniško research’o, dalinuosi tuo, ką pati sužinojau ir supratau. 

kosmetika

TALC– naudojamas įvairiuose makiažo gaminiuose: skaistaluose, akių šešėliuose ir bronzantuose. Jis makiaže veikia kaip drėgmę sugeriantis, gerai maskuojantis elementas. Tačiau talkas gali kelti pavojų sveikatai dėl galimo užteršimo asbestu. Ir nors talkas ir asbestas yra natūralūs žemės mineralai, kurie dažnai būna arti vienas kito, asbestas yra vėžį formuojanti cheminė medžiaga, galinti užteršti neišbandytą talką, kuris yra pigus ir plačiai naudojamas. 

Ingredientai, kurių reikėtų vengti ir priežastys kodėl

TRICLOSAN |MICROBAN | ANTIBACTERIALS– triklozanas naudojamas kai kuriuose nereceptinėse kosmetikos priemonėse, kad sumažėtų užteršimo bakterijomis riziką, kitaip – naudojamas kaip odos priežiūros priemonių konservantas. Triklozano aptinkama dantų pastose, kūno prausikliuose, dezodorantuose. Didelis triklozano kiekis gali paveiklti skydliaukės hormonus ir prisidėti prie atsparumo antibiotikams. 

KOHL– jei kosmetiniuose akių produktuose yra: KOHL, KAJAL, AL-KAHAL, SURMA, TIRO, TOZALI, KWALLI – yra ir sunkiojo metalo – švino. JAV jis yra uždraustas, aptinkamas ryškių spalvų dekoratyvinėje akių kosmetikoje. 

THIMEROSAL– konservantas, kuriame yra gyvsidabrio. 

PHTALATES– FTALATAI – cheminių medžiagų grupė, naudojama gaminiams padaryti skystesnius ir ne tokius sausus. Jų randama nagų lakuose, plaukų purškikliuose, makiažo valymo produktuose. Didžiausia problema, kad kvapai apima ftalatus, todėl jų neįmanoma atpažinti produkto etiketėje. Tad geriausias būdas išvengti ftalatų yra vengti produktų, kuriuose yra kvapniųjų medžiagų ir kurie yra supakuoti pigiose plastiko pakuotėse. 

PARABENAI– konservantai, kurie per odą patenka į organizmą ir imituoja estrogeną – padidina krūties vėžio susirgimo riziką. Taip pat parabenai yra linkę kauptis mūsų organizmuose. Parabenus atpažįstame iš galūnės –PARABEN: METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, ETHYLPARABEN, BUTYLPARABEN. Jie naudojami makiažo, drėkinamosiose priemonėse, plaukų priežiūros produktuose ir skutimosi kremuose. 

FORMADELHYDE– dekoratyvinėse kosmetikos priemonėse, kūno losjonuose, šampūnuose, kūno prausikliuose, nagų lakuose, plaukų tiesinimo priemonėse, blakstienų klijuose, dezodorantuose. Ir net jei jis nėra įtrauktas į produkto sudėties sąrašą, FORMALDEHYDE gali atsirasti dėl DIAZOLIDINYL UREA, IMIDAZOLIDINYL UREA, QUATERNION. Ši cheminė medžiaga sukelia alergines reakcija, dirgina akis ir kvėpavimo takus. Europoje uždraustas.

BUTYLATED HYDROXYTOLUENE– cheminė medžiaga, neleidžianti laikui bėgant produkto spalvai kisti. Sukelia akių, odos sudirgimus. 

COAL TAR– akmens anglis – medžiaga leidžianti kontroliuoti niežėjimą bei pleiskanojimą, taip pat minkština odą. 

DIETHANOLAMINE | COCAMIDE DEA | LAURAMIDE DEA– medžiaga sukurianti produktų putojimą. Gausu šampūnuose, skutimosi kremuose, kūną drėkinančiuose kremuose bei kūdikių priežiūros priemonėse. 

1,4–DIOXINE– susijęs su visomis priemonėmis, kurių pabaiga susideda iš – ET. 

FRAGRANCE– kvapai – cheminių medžiagų kokteiliai, kuriuos randame daugiau nei 50% kosmetikos gaminių. Didžiausia kvapų problema, kad įstatymai nereikalauja prekės ženklų vartotojams atskleisti, kas iš tikrųjų slepiasi šiuose mišiniuose. Taip pat kvapai sukelia iki 30% visų alerginių reakcijų!

LEAD– naudojamas dantų pastos, lūpų dažų ir vyrų plaukų dažų gamyboje. Ši cheminė medžiaga gali sukelti smegenų bei dėmesio koncentracijos pakitimus. 

SODIUM LAURYL SULFATE | SLS– vienas labiausiai paplitusių ingredientų, naudojamų šampūnuose, muiluose, kūno prausikliuose ir beveik visuose produktuose, kurie sukuria tirštas putas. SLS randama iki 90% odos priežiūros priemonių. Šio ingrediento naudojimo rezultatas – inkstų ir kepenų defektai.

kosmetika

Alternatyvos

Parabenus keiskime į: vitamin E, rosemary extract, fermented radish root, grapefruit seed extract, sodium benoate ir aliejai: almond, avocado, hemp seed. 

Kvepalus keiskime į: produktus, kurie yra be kvapo, ty produktus, kurie išlaiko natūralų kvapą ir nėra užmaskuoti kvepalų mišinio ARBA rinktis produktus su aukštos kokybės aliejais.

Ftalatus keiskime į: produktus stikliniuose induose be kvapų.

Triklozaną keiskime į: eterinius aliejus: čiobrelius, rozmariną, levandas ir citrusus. 

SLS keičiame į: kūno priežiūros priemonės be SLS, foam-free natural products, coco-glucoside, decyl glucoside, saponified carrier oils, castile soaps (kokosų, alyvuogų ir saulėgrąžų aliejai). 

Tikiu, kad tai padės priimti sveikesnius sau sprendimus. Juk pirkdami vieną ar kitą produktą, parodome ir savo poziciją. Kuo daugiau žmonių rinksis tai, kas kelia mažesnę žalą jiems, tuo greičiau mažės prastos produkcijos, prisotintos cheminėmis medžiagomis ir taip rinkoje atsiras dar daugiau vietos mums visiems naudingais produktais. 

Kokybiškų atradimų! Su jais puikiai susidraugauti padeda: KosmetikosDNR – mano nuolatinis apsipirkinėjimų pagalbininkas.

| KRISTINA 

 

 

Rėmiausi informacija iš knygų, žurnalų bei:

https://www.qcmakeupacademy.com/2018/03/7-dangerous-chemicals-lurking-skincare-products/

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT