Pončas neabejotinai primena fantastinius filmus ir jų herojus su antžemiškomis galiomis. Tačiau pončo (pelerinos) gyvavimas prasidėjo dar tada, kai pasaulis nebuvo apie tai girdėjęs.

pončas

Anksčiausiai užfiksuota pelerina – 1066 metų iliustracijoje, kurioje karys apsigaubęs juo pečius, vėliau seka 1300-ųjų metų iliustracija su moterimi, kuri dėvi trumpą pončą ant suknelės. Ankstyvieji pončai, galbūt tiksliau reikėtų juos vadinti pelerinomis – buvo paprasčiausia apvali audinio dalis tvirtinama prie apykaklės. Laikui bėgant išsivystė į įmantresnius stilius, reikalaujančius sudėtingo siuvimo.
Pončai taip pat budo naudojami rango ir užimamos pozicijos pažymėjimui. Pavyzdžiui, vienuoliai nešioju aptemptus iki juosmes, kai tuo metu kilmingieji dėvėjo dvigubo susiuvimo pončus iki žemės, kurių išorinė pusė buvo iš šilko, atlaso, aksomo, o vidus – su kailiu. Ryškūs atspalviai buvo laikomi galios ženklu, Viktorijos laikais pončus dažniau dėvėjo moterys nei vyrai, taip sustiprindamos šio aprangos elemento vietą mados istorijoje. Europoje priešingai – pončai buvo dėvimi kaip drabužiai apsisaugoti nuo lietaus ir buvo naudojami visus šimtmečius per karus iki pat 1900-ųjų.

pončas
pončas


1920-aisiais metais pončai po truputį pradeda skintis kelią mados industrijoje ir atranda savo vietą kaip vienas pagrindinių vakarinės aprangos elementų. Pončai neriboja taip, kaip paltai. Po jais puikiai nugula net ištaigingiausia suknelė. Iki 30-tojo dešimtmečio riba tarp palto ir pončo išliko neryški. Susiformavo hibridas – ryškus siluetas su apykakle ir sagomis, tačiau su atpažįstamais pelerinos elementais, pavyzdžiui, plyšiai rankoms (ne kaip įprasta rankovės).

pončo


1950-aisiais dizaineriai visiškai perfantazavo pelerinas ir sutrupino jų ilgį iki krūtinės. Taip buvo apribotas jų funkcionalumsas, o šis žingsnis buvo vertinamas kaip mados pareiškimas audinio ir besiūlių linijų akcentavimui. Tačiau tai nebuvo sėkmingas sprendimas, pelerinos pasitraukė iš mados žaidimo ir sugrįžo tik 1970-aisiais su vadinama pončo forma, kurią įkvėpė Pietų Amerikos dvasia.

poncas

Didysis pelerinų/pončo sugrįžimas įvyko 2014 metais, kai Christopher Bailey pristatatė Burberry languotą pončą ir finaliniame podiumo išėjime aprengė juo visus modelius su Cara Delevigne priešakyje. Tai tapo vienu įsimintiniausiu 2014 Fall/Winter finalininių įvaizdžių: lengvai plazdanti suknelė su languotų pončo, kurį puošia modelio inicialai. Šis pončo modelis tapo ne tik vienas trokštamiausių ir greičiausiai parduotų, bet ir sužadino mados mylėtojų susidomėjimą apskritai.


Asmeniškai man, pončai nuneša į vaikystę arba į aukštosios mados žurnalų puslapius, kur, regis, net iš nuotraukų gali pajusti kokybę. Tačiau nėra nieko maloniau nei tokį daiktą aptikti vintažinėje antrų rankų parduotuvėje. Taip ir apsigyveno pirmasis pončas mano spintoje.
Pončas tikrai nėra visų cup of tea, tačiau NYFW pamėgtas mados atributas, prognozuoja aukštą savo poziciją 2020-ųjų metų rudens tendencijų sąraše. Megzti, odiniai, džinsiniai, pūsti, velvetiniai ar net šilkiniai – kiekvienas ras artimiausią savo skoniui!


| KRISTINA

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT