Black Friday kampanijoms įgavus pagreitį, o pirkėjams (prognozuojama 12% daugiau pirkėjų nei 2018 m.) jau sustojus žemam startui ir atsidėjus vidutiniškai 359€ (taip sako www.finder.com 2019 m. statistika) pirkiniams, noriu pažvelgti į tai iš kiek kitos pusės.
Pirkimas – labai opi problema, tačiau neapgalvotas pirkimas – dar didesnė, kuriai spręsti yra vienintelė išeitis – planavimas, poreikių išsigryninimas. Ką tikiu, laikui bėgant išmoksime visi. Rožinė svajonė? Galbūt. Bet sprendžiant pagal šių dienų vartojimo įpročius, resursų mažėjimą bei norą ir poreikį apie viską, ypatingai atsakingą vartojimą, kalbėti garsiai – tai neišvengiama.
Pasakoti apie Black Friday turbūt nereikia – šiai dienai jį puikiai žino visi, net ir tie, kurie nemėgsta apsipirkinėti. Tikiu, kad nors vieną daiktą, nebūtinai tą, kurio mums reikia, nusiperkame beveik kiekvienas. Ir todėl labai noriu keliauti prie skaičių, nes jie, kalbant apie Black Friday, yra įspūdingi ir gerokai netikėti.

black friday


PUSĖ (52%) – tiek iš visų apsipirkinėjančių gailisi savo pirkinių. Labiausiai nustebinusi dalis, kad visgi vyrai (56%) yra labiau linkę gailėtis savo sprendimais apsipirkinėjimo metu nei moterys (49%). Nors visuomenė yra nubrėžusi Stębint situaciją pagal amžių – millennials’ai (66%) dėl pirkinių gailisi labiausiai.
69% pirkinių sudaro kalėdinės dovanos (ką ir pati jau būnu suplanavusi iš anksčiau). Pagrinde žmonės yra linkę apsipirkinėti fizinėse parduotuvėse ir vos 6% mažiau žmonių apsipirkinėja internetu. O dar viena statistika įžvelgė jog tik kas trečias žmogus ir tik fizinėje parduotuvėje įsigyja pirkinius impulsyviai. Ir mini, kad nepaisant technologinių pokyčių, millennials’ai ir Z karta vis dar noriai apsipirkinėja fizinėse parduotuvėse. Vienas liūdnesnių faktų – Black Friday metu transporto avarijų skaičius išauga net 34% . Iškyla klausimas – kodėl įstumiame save į šią pasiutpolkę?

Black Friday


Jei pasitelktume neurologinius terminus, atsakymas būtų dopaminas, kuris išsiskiria suaktyvinus smegenyse esančią „atlygio sistemą“. Limituotas didelių nuolaidų galiojimo laikas, verčia skubėti pasiimti geriausius pasiūlymus – taip įjungiama ši struktūra, suaktyvinamos skirtingos neuronų grupės ir skatinamas malonus jausmas. Ir tas jausmas toks stiprus, kad priverčia mūsų smegenis apie viską pasimiršti ir dažnai net įveikia nenorą skubėti ir atvykti anksčiau į parduotuvę ar net neapsikentimą stovėti eilėse.

Palyginti su įprastomis kainomis, tokie žodžiai kaip „išpardavimas“ ar „pasiūlymas“ suaktyvina atlygio sistemą. Norėdami tai kompensuoti, turime smegenų regionus, kurie turėtų racionalizuoti, ar pirkti reikia, ar ne. Bet kai šis smegenų regionas susiduria su nuolaidomis, jis tampa vos aktyvus.

Atlikus smegenų proceso stebėjimą magnetinio rezonanso tomografu, neuromokslininkai išmatavo tikslius tam tikrų minčių pėdsakus ir tai patvirtino dopamin suaktyvėjimą. Tačiau buvo suaktyvėjusi ir nepatogaus jausmo, susijusio su skausmu smegenų struktūra. Taip nutinka, kai žmogus neapgalvotai išleidžia per daug pinigų ir pradeda gailėtis. Ypatingai tai dažnai nutinka, kai už pirkinius mokame bankine kortele. Tuo metu atrodo, kad neišleidome daug pinigų, tačiau peržvelgus išlaidų istoriją – suskausta. Kai perkame grynais pinigais – jaučiame tikrąjį nuostolį bei pinigų mažėjimą. Kai bis praradimas pasiekia tam tikrą lygį, smegenys pradeda jaustis nejaukiai. Nusipirkus paltą, kainuojanti 200 EUR. ir už jį sumokėjus grynais, bus skaudu, net jei buvo 200 EUR. nuolaida.

black friday

  1. Biudžetas. Norint išvengti savigraužos, jog išleidome per daug – būtina iš anksto įsivertinti, kokią sumą galime skirt apsipirkinėjimui.
  2. Sąrašas. Turint pirkinių sąrašą ne tik išleidžiame mažiau, neprisiperkame nereikalingų daiktų, bet ir sutaupome laiko.
  3. Patikrinimas. Nepulk pirkti pirmo pasitaikiusi, dažnai nutinka taip, kad kitose parduotuvėse prekę gali įsigyti kur kas pigiau.
  4. Neapsiribok. Galbūt artėja ne tik Kalėdos, bet ir gimtadienis ar teminis vakarėlis – dabar pats laikas pasirūpinti šventėmis pigiau.
  5. Pradėk anksčiau. Norint išvengti kamščių bei spūsčių parduotuvėse – pradėk apsipirkinėti savaitę prieš. Daugelis parduotuvių startuoja kur kas anksčiau.


| KRISTINA


______


Informacija:
https://www.dw.com/en/psychology-of-shopping-sprees-on-black-friday-your-brain-forgets-everything-else/a-46407306
https://www.edie.net/blog/Black-Friday-is-the-antithesis-of-sustainable-business-but-theres-an-alternative/6098592

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT