Skip to content

RECOMMENDATION: NDG

Labai, labai visus kviečiu ir labai rekomenduoju šiuo metų vykstančią laikinąją parodą Nacionalinėje Dailės Galerijoje. Tai yra turbūt stipriausia ką esu mačiusi Lietuvoje.

Kiekvienas paveikslas sukelia skirtingus jausmus ir mintis, bei priveda prie įdomių diskusijų. REKOMENDUOJU!

IMG_3334

Žmogus su Saukos veidu
Šarūno Saukos tapyba. 1978-2015

Šarūno Saukos tapybos parodoje “Žmogus su Saukos veidu” rodoma virš 100 darbų, sukurtų 1978-2015 m. Pirmą kartą greta tapybos ant drobės žiūrovams pristatomi ir juvelyriškai ištapyti stikliniai objektai.

Žmogus su Saukos veidu – šios parodos centrinė figūra – stebi mus iš daugelio paveikslų. Būtent – stebi. Kartais nusisuka ir leidžiasi stebimas iš šalies, lyg būtų užsiėmęs kitais reikalais ir mūsų net nematytų. Tačiau dažniausiai mes – žiūrovai – esame įrašyti į paveikslą, žvilgsniu ar mostu nurodoma mūsų vieta ir vaidmuo. “Autoportretai” taip pat ne tiek daug pasakoja apie jų autorių – juk niekur nematome dailininko su teptuku, – bet kviečia mus į susitikimą.

Saukos veidas prilimpa Kristui, Poncijui Pilotui, kankiniui, budeliui, savižudžiui, smurtautojui, vyskupui, buitinio šeimyninio vaizdelio dalyviams, nuogam moters kūnui, skeletui, kūnui iš dešros, galvai be kūno. Visuose paveiksluose įmanoma įžvelgti pasakojimus apie patį menininką, bet veikiau reikėtų suvokti jį – tapytoją – kaip aktorių, skirtinguose paveiksluose atliekantį skirtingus vaidmenis. Sauka-Hamletas ir Sauka-Ofelija. Galimà ir kita metafora: Saukos veidas – tai kaukė, šiame keistame pasaulyje dėvima pačių įvairiausių veikėjų.

Ši paroda – Saukos tapybos retrospektyva, kurioje nepasakojama apie menininko gyvenimą, jo tapybos raidą, etapus ar lūžius. Paveikslai išdėstyti ne chronologiškai. Paroda konstruojama kaip subjektyvus pasakojimas. Saukos tapyba pristatoma kaip vientisas pasaulis, pagrįstas savita logika ir savitomis taisyklėmis. Šiame pasaulyje nepaliaujamai atsikartojantis žmogus su Saukos veidu lai tampa žiūrovo vedliu, ironiškai, drąsiai ir kartais šokiruojančiai pasakojančiu apie gyvenimo absurdą ir tikrovę pateisinančios prasmės ieškojimus.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.