Džinsas – į miestą, šventę, darbą ir sodybą. (Savo įžvalga apie tai, kaip džinsas kito ir kodėl tapo toks populiarus, kiek anksčiau dalinausi SWO Magazine). Džinsą myli visi: tiek besidomintys mada, tiek per daug tam neskiriantys dėmesio. Ypatingai džinsą yra pamilę minimalistinio, skandinaviško stiliaus atstovai. Jį derina su viskuo: paprastomis basic palaidinėmis, prabangių audinių drabužiais, laisvalaikio bateliais, aukštakulniais, vardinėmis rankinėmis, papuošalais ar tiesiog masinės prekybos aksesuarais. Džinsas – neatsiejama kiekvieno žmogaus spintos turinio dalis. Jis nepamainomas, tačiau džinsai, kaip ir kiti aprangos elementai, paskui save palieka pėdsaką aplinkoje, deja, ypatingai ryškų. Džinso ir džinsų industrija yra taršiausia visoje mados industrijoje dėl dažymui naudojamų cheminių medžiagų.
 

džinsas


DŽINSAS IR SKAIČIAI 

Greenpeace skelbia, kad vienai džinsų porai pagaminti  sunaudojama apie 7000 litrų vandens – tiek vidutiniškai vienas žmogus išgeria per 2333 dienas. Kiekvienais metais yra pagaminama apie 2 miljardus džinsų porų, kurių dažymo procesui prireikia 1.7 milijonų tonų įvairių cheminių medžiagų ir yra sunaudojama apie 400 milijardų kvadratinių metrų džinso iš kurių apie 60 lieka ant siuvyklos žemės ir iškeliauja į sąvartyną. Suma sumavus – 3/4 išmetami į sąvartyną ir tik 1/4 yra perdirbama ir prikeliama naujam gyvenimui. Tad ar tikrai fast fashion džinsai už 15 EUR. yra verti šių išteklių? (Nepamirškime, kad prie pėdsako prisideda tokie motyvai kaip itin pigi darbo jėga, darbuotojų socialinių garantijų nebuvimas ir t.t. Apie tai plačiau rašiau čia.)


DŽINSŲ PIRKIMO STRATEGIJA


Tikiu, kad kiekvienas esame patyrę, kai iš pažiūros idealiai nugulę džinsai, dienos pabaigoje pavirsta į beformes kelnes ir prastą nuotaiką drauge. Sprendimas labai paprastas – šiek tiek pakeisti savo džinsų pirkimo strategiją. Norint, kad džinsai neišsitampytų, jų sudėtyje neturėtų būti mažiau kaip 98% medvilnės (kitu atveju jie atrodys labiau nei tamprės, o ne džinsai). Kas yra likę 2%? Tai elastanas, kuris atsakingas už džinso tamprumą. Kuo jo daugiau – tuo labiau tempiasi.


KAS DAR SVARBU RENKANTIS DŽINSUS?


Geros kokybės džinsai gaminami iš sunkesnio
(tikrai kokybiškų džinsų svoris būna net nurodytas etiketėje), stipresnio, kietesnio džinso, kuris laikui bėgant suminkštėja ir prisitaiko prie mūsų kūno.
Kitas labai svarbus momentas tobulų džinsų paieškoje – patvarus susiuvimas. Jei patrauksime audinį į skirtingas puses per siūlę ir atsivers mažos skylutes – šie džinsai nebus ilgaamžiai. Kokybiški džinsai būna susiūti dviguba (dvi siūlių eilės viena šalia kitos) arba grandinėles (kilpos dygsnis) siūle. Žinoma, gali būti susiūta ir viena siūlu eile, tačiau tokiu atveju siūlas turi būti itin storas. Jei perkate džinsus internetu – prisiartinkite nuotrauką! It helps!
Dar vienas kokybės tikrinimo būdas – tamprumas, kaip ir minėjau aukščiau, džinso sudėtyje neturėtų būti daugiau nei 2% elastano.
Taip pat nereikėtų pamiršti apžvelgti džinsų dekoro elementų. Varinės sagos ir kniedės rodo, kad prekės ženklas investavo į detales ir šios bus ilgaamžės.

džinsas


PAGRINDINIAI SKIRTUMAI TARP 15 EUR. IR 150 EUR. + KAINUOJANČIŲ DŽINSŲ

Mes visada ieškome tobulų džinsų. Kartais pavyksta nukauti gerą fast fashion pirkinį, kuris tarnauja tris, keturis sezonus vos už 15 EUR., o kartais niekas neatstoja džinsų už 150 EUR. ar antrų rankų radinio vos už 5 EUR. Vienreikšmiškai – kainos skirtumą lemia akivaizdūs kokybės skirtumai. 

Medvilnė. Ekologiškos medvilnės džinsai bus brangesni, įprasti bus prisotinti pesticidais. Tiesa, jei ant džinsų etiketės nurodyta MADE IN TURKEY – labai didelė tikimybė, kad jūsų džinsams skirtą medvilnę rankomis surinko vaikai. Turkija pirmauja dirbančių vaikų skaičiumi medvilnės ūkiuose. 

Audinys – džinsas. Pradėkime nuo džinso, kuris gaminamas iš medvilnės. Medvilnė turi be galo daug rūšių, o rūšis daro didelę įtaką tam, kaip atrodys jūsų džinsai, kaip jie glus prie kūno ir kiek ilgaamžiai bus. Pasirinkta medvilnė – dažoma, o kokybiškai atrodančią džinso spalvą, kuri ilgai išliks ir bluks tolygiai, suvaldyti gali tik srities profesionalai. 

Gamybos procesas. Puikią žaliavą seka džinsų konstravimas. Profesionalo pagalba sukuriami džinsai, kurie tampa tarsi oda – puikiai priglunda, yra patogūs ir su itin kokybiškomis siūlėmis, kurios viso gamybos proceso metu yra vėl ir vėl testuojamos. 

Detalės. Kai džinsai pasiuvami, kitas žingsnis jų skalbimas, kurio metu pasitelkiami įvairūs elementai, tokie kaip: akmenys, kamuoliai ir t.t., kad būtų sukuriamas autentiškas džinso nusiskalbimas – kuris atrodo itin natūraliai!

Apdaila. Paskutinis žingsnis yra džinsų apdaila. Kniedės ir įvairūs dekoro elementai uždedami rankomis, o tada sekasi individualus kiekvienos džinsų poros tikrinimas. Siūlių tvirtumas, dekoras, susiuvimas. Jei viskas atitinka kokybės standartus – džinsai garinami ant kūno formos garų mašinų, kad įgautų formą. 


FAST FASHION DŽINSAI UŽ 15 EUR. YRA NEVERTI TŲ 7000 LITRŲ VANDENS

Nemėgstu kraštutinumų ir net čia jiems ne vieta, verčiau laukas pamąstymui – ar tikrai neapgalvotas, impulsyvus pirkinys yra vertas tiek vandens ir kitų veiksnių? Manau, kad ne. Verčiau rinkimės vienus tikrai idealius su perspektyva, kad dėvėsime ilgai. Tai galioja ir perkant antrų rankų parduotuvėje!


The more you know, the less you need!

| KRISTINA

_____

INFORMACIJA:
https://www.whowhatwear.co.uk/jeans-that-dont-stretch-out-2016
https://www.whowhatwear.co.uk/differences-between-denim-every-price/slide14
https://medium.com/@LuanneS/zara-jeans-but-whomademyclothes-9f93abad4378
https://www.liveabout.com/how-to-shop-for-high-quality-jeans-2040407

 

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT