Mano pažintis su užsienio parodomis prasidėjo lygiai prieš keturis metus, kuomet taip pat Londone apsilankiau Vogue 100: Century Of Style. Tai, kad nuo to laiko mano atostogos dėliojasi aplink įvairias parodas Europoje – turbūt leidžia suprasti, kokį įspūdį parsivežiau su savimi. Prisiekiu, tuomet suvokiau, kad nesu buvusi ne tik mados parodoje, bet ir apskritai parodoje. Kolekcijų išpildymas, inovatyvūs vizualiniai sprendimai, pateikimas – vertas būti atostogų cherry on top. Tad turiu taisyklę, kurios nesąmoningai laikausi: bent kartą į metus vykstu pamaitinti tai, kuo giliai viduje gyvenu: pasisemti estetikos, artimiau susipažinti su high fashion ir skirti laiko sau.

Šių metų balandis papildė mano lankytų parodų sąrašą Christian Dior: Designer Of Dreams, (Vogue 100: Century Of Style, The New Vocabulary Of Italian Fashion, Gucci Garden 2018) artimu žvilgsniu ir pažintimi su haute couture – vienintele mados kryptimi, kurią palaikau ir kuri nuneša į neaprėpiamą meno tolį.

dior

Ši Christian Dior paroda – plačiausia viešai prieinama haute couture mados namų paroda per visą gyvavimo laiką (!). Kuri aprėpia Christian Dior ikoniškiausius įvaizdžius nuo 1947 m. iki šių dienų. Įskaitant: kreminės spalvos, šifono rankovėmis puoštą suknelę, kurią savo 21-ojo gimtadienio proga dėvėjo Princesė Margaret, Charlize Theron Swarovski kristalais puoštą mantiją iš 2008 m. J’Adore kampanijos ir dar daugiau nei šimtą kitų, žadą atimančių, plačiai žinomų ir atpažįstamų ansamblių.

dior

Paroda pristato daugiau nei 500 Dior’o modelių, iš kurių net 200 couture ir 157 iki tol niekad nerodyti muziejuose. Parodoje atsispindi Christian Dior manija haute couture – detalės užburia, nuneša į dizainerio kūrybos laikus ir įkvepia jo polėkiu prabangai, kokybei, gėlėms ir moteriškam lengvumui. Paroda apima kūrybos pokyčius bėgant metams bei besikeičiant kūrybos direktoriams: Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Giafranco Ferre, John Galliano, Raf Simons ir Maria Grazia Chiuri. (Tarp kūrybos direktorių pasigendama tik Bill Gaytten, tačiau jis nebuvo įtrauktas dėl labai trumpo savo kūrybos laikotarpio.)

Christian Dior pokario debiutas mados pasaulyje prasidėjo kuomet Europa tik po truputį pradėjo kilti finansiškai, psichologiškai ir fiziškai. Per antrąjį pasaulinį karą Anglijoje (paroda atskleidžia kaip Christian Dior įkvėpė britų kultūra ir atvirkščiai) kaip ir visame pasaulyje, apranga atliko funkciją ir nieko daugiau. Tai buvo laikotarpis, kai anglams buvo rekomenduojama visur su savimi nešiotis dujų kaukes, tad sutiksime, kad haute couture tame įžvelgti buvo neįmanoma. Tačiau 1947 m. Christian Dior su revoliucine Carolle linija (sijonai, moteriškas siluetas), sugrąžino fantaziją į madą, jis kūrė moterims, kurios norėjo svajoti ir vėl. Dizaineris apsukdavo moteris svajonių šydu – vienai suknelei pasiūti vidutiniškai reikėjo 20 m. audinio! Jis kūrė tai, apie ką kiekviena moteris svajojo.

Žaviausias ir išskirtiniausas Christian Dior bruožas – sodo įkvėptas haute couture, kuris kiekvieną paverstų svajinga princese.
Nuo pat mažumės Christian Dior žavėjosi sodais: mėgo vartyti mamos augalų katalogus. Dizaineris dievino piešti eskizus sode tarp žiedų, kurie jam buvo nesibaigiančio įkvėpimo laukas – tiek drabužiams, tiek kvepalams. (O New Look buvo įkvėptas apverstos gėlės silueto!)

„After women, flowers are the most divine of creations.“ 1954

Parodoje taip pat buvo labai stipriai atskleistas Christian Dior pomėgis keliauti. O kadangi jis nieko nemėgo daryti tuščiai, be minties, ryškiausios jo gyvenimo kelionės yra puikiai nuskaitomos ir kolekcijose.

„A ballgown is your dream, and it must make you a dream.“ 1954

Dior puotos drabužiai – sritis, kurioje dizaineris apjungdavo begalinę fantaziją bei profesionalius haute couture gebėjimus. Dizaineris savo vakarinę kūrybą vadina priemone, leidžiančia moteriai pakilti virš realybės ir nors trumpam pabūti pasakoje. Ir iš tiesų, žiūrint iš arti apima nežemiška emocija, tad sunku net įsivaizduoti, koks jausmas tai dėvėti!

Šiai dienai dar neatradau didesnio įkvėpimo, kaip įvairios mados parodos. Skaityti, domėtis įdomu, tačiau pamatyti viską gyvai – neįkainojama patirtis ir neaprėpiamas noro estetikai patenkinimas.

| Kristina

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT