Pritarsi, jog dirbtinė oda / tikra oda / ekologiška oda suteikia įvaizdžiui nemenką kiekį rock’n’roll’o, pabrėžia charakterį. Pavyzdžiui aš – nemėgstu nuo galvos iki kojų būti saldžiai mergaitiška, tad įvairius klasikinius, itin moteriškus drabužius ar elementus, nesąmoningai derinu su kiek sunkesniais, grubesniais siluetais bei medžiagomis. Regis, tobulas šiuolaikinės miesto moters įvaizdis – saldus, kai norisi, ir griežtas, kai reikia.

ekologiška oda

Mados industrija vengia kailio, tačiau naudoja itin daug odos.

Prekės ženklai masiškai atsisako kailio, Los Angeles veganiškos mados savaitės metu, Chanel paskelbė nustojanti naudoti egzotiškas odas savo produkcijoje. Mados industrija labai mažais žingsniais, bet tampa vis labiau etiška, tačiau kolekcijose vis dar daug odos, o ji juk mažai tesiskiria nuo kailio?

Oda, tarsi neatskiriama nuo mados žaidimo. Žinoma, jei tikime, kad gyvūnai neturėtų būti valgomi ar iš jų gaminami drabužiai, pasirinkimas aiškus – nedėvėti. Tačiau odos sunku išvengti, o sintetinės alternatyvos, veganiška oda yra ne kas kita, kaip plastikas.

ekologiška oda

Ir jei gyvūnų teisių aspektą trumpam pamirštume, išlieka itin stiprus aplinkos taršos pėdsakas: oda privalo būti deginama ar apdorojama įvairiomis cheminėmis medžiagomis (šios pavirsta gličiomis ir teršia vandenį, ypatingai kenkia sveikatai), kad taptų minkšta.

Tačiau yra dar viena pusė – jei nustotume naudoti odą, bet ir toliau vartotume mėsą – sukurtume didelį kiekį atliekų – nors karvių oda yra biologiškai suyranti, ji neteršia žemės, tačiau tam reiki daug laiko. Taip pat oda yra kur kas patvaresnė nei plastmasė.

„It was the waste of one industry that became the resource of another“

Neetiškiausia laikoma veršiukų, avių oda ir net labiau vertinama nei jų mėsa. Tad dažniausiai jie ir yra auginami dėl odos.

ekologiška oda

Kaip technologijų pagalba tai gali būti sprendžiama?

Viena alternatyva, naudojama Hugo Boss, sukurta įmonės Pinatex – ananasų lapai paverčiami į juodą, odą primenančią medžiagą, kuri suyra net iki 90% (Pinatex). Kita inovacija – sukurta prekės ženklo Veja – medvilnės drobė apvilkta iš kukurūzų atliekų pagamintu laku ir visa tai atrodo lyg oda (Waxed Cotton). Tačiau daugiausiai žadanti inovacija atitenka Modern Meadow už laboratorijoje auginamą odą, kuri turi collageno bei proteino, tad ji yra šiuo metu artimiausia alternatyva tikrąjai odai. Atrodo, jaučiasi ir dėvisi identiškai kaip tikra oda.

ekologiška oda

Pagrindinis klausimas: ar yra etiškos odos?

Vienintelis ir jau įprastas mano atsakymas į tokio tipo klausimus – vintažinė ir perdirbta oda šiuo metu yra etiškiausias, prieinamiausias pasirinkimas. Žinoma, jei neįsivaizduojate savęs be tikros odos, viskas su tuo nėra taip blogai, jei renkatės ne veršiuko, avies ar egzotinių gyvūnų odą ir dėvite ne vieną sezoną ar bent jau atsibodusį aprangos elementą perleidžiate į kitas rankas, o ne į šiūkšlių dėžę.

ekologiška oda

Jei renkiesi netikros odos drabužius – pasidomėk jų poveikiu aplinkai!

PVC – dar žinomas kaip blizgi oda – vinilas. PVC yra ypatingai pavojingas tiek žmogui, tiek aplinkai – gamybos metus išskiria pavojingas toksiškas medžiagas.

POLYURETHANE – išrastas dar 1930 m. ir gali būti paverstas į kokybiškus siūlus, kurie gali būti naudojami kartu su kitomis medžiagomis gaminant audinius. Polyurethane naudojamas spandekso gamyboje ir yra gaminamas iš aliejaus. Tad yra puiki odos alternatyva!

CORK – aplinkai draugiškiausia medžiaga, kuri yra ilgaamžė, atspari vandeniui ir lengvai perdirbama.

Ir pabaigai palinkėjimas, kuriuo ir pati vadovaujuosi – svarbiausia nenušokti į kraštutinumus!

| KRISTINA

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT