Diskusijai pasisukus apie tvarią madą, dažnai tenka išgirsti, kad juk brangu, man ir masinėje parduotuvėje įsigytas drabužis labai ilgai atrodo gerai. Taip, tikiu, kad kiekvienas turime po keletą drabužių, kuriuos dėvime daugiau nei penkis metus. Taip, atrodo, kad tokie pirkiniai yra atsakingi, nes visgi dėvime ne vieną sezoną. Tačiau atsakomybė slepiasi ne tik čia, ty. sakyčiau, kad ilgas dėvėjimo laikas yra tik finalinio resultato pridėtinė vertė. Kiek anksčiau dalinausi tekstu, kuriame gausu patarimų kaip atpažinti atsakingą prekės ženklą, o šiandien noriu papasakoti apie kainą. Kodėl atsakingos mados produkcija kainuoja ir visada kainuos daugiau?

atsakinga mada


1. Audinių kaina

Tvarūs audiniai dažniausiai gaminami iš augalų. Kaip ir maistiniai augalai, šie gamtos ištekliai taip pat yra auginami, dirbami ir kainuoja brangiau nei sintetinės medžiagos, pagamintos iš cheminių medžiagų. Etiškos medžiagos taip pat turi būti auginamos švariai – tinkamai išvalytos nuotekos, apribotas pesticidų naudojimas. Tvarūs verslai taip pat turi mokėti adekvačius atlygius ūkininkams bei audėjams. Dėl visų šių veiksnių audiniai yra kur kas brangesni nei greitosios mados.


2. Darbo užmokestis

Tvarios mados drabužių negamina automatizuoti robotai. Prie kiekvieno drabužio prisiliečia žmogaus rankos ir siuvimo mašina. Būtent tai yra dar vienas ingredientas, kuris nulemia aukštesnę mados produkto kainą. Etiškai valdomos siuvimo įmonės savo darbuotojams siūlo adekvatų darbo užmokestį ir kuria žmogišką darbo aplinką: ribojamas darbo laikas, užtikrinamas darbuotojų saugumas, kiekvienam priklauso pertraukos ir t.t. Šie etiški gamyklų sprendimai taip pat padidina galutinę prekės kainą. Tačiau ar nėra smagu, kai žinome, jog žmogus, kuris pasiuvo mano marškinėlius yra sveikas, pailsėjęs ir pavalgęs? O ne tūno antžmogiškomis sąlygomis fabrike valandų valandas?


3. Tvari mada – nišinė rinka

Ir nors tvari mada sparčiai populiarėja, ji vis dar išlieka nišinė industrija. Kuo didesnė rinkos dalis yra užpildyta produktu ar paslauga, tuo didesnė konkurencija ir taip sukuriamas kainų mažėjimas gaminant didelius produkcijos kiekius. Tad dėl mažesnės klientų paklausos, tvarūs prekės ženklais turi gaminti mažais kiekiais, o tai padidina produkcijos kainą.


4. Mažmeniniai antkainiai

Visoje mados industrijoje galioja mažmeniniai antkainiai. Yprastai dauguma prekės nedidelių prekės ženklų parduoda savo produkciją įvairiose jungtinėse parduotuvėse. Lietuviško atitikmens nelabai turime, bet mūsų mastu pretenduoti galėtų: Locals.lt, The Place, V2 Concept Store. Nepaslaptis, kad produktas nusiperkamas už mažmeninę kainą, kuri yra 2-3 kartus didesnė už didmeninę. Šie antkainiai ypatingai padidina kainų skirtumą tarp etiškų ir neetiškų prekės ženklų.


Kokia viso to išeitis?

Kuo dažniau kalbėsime apie tvarią madą, tvarią kasdienybę, kuo daugiau domėsimės, kuo atsakingiau rinksimės tai, ką perkame – tuo daugiau žmonių keis savo įpročius, rinksis atsakingą, tvarų produktą. Ty. kuo labiau didės paklausa, tuo labiau didės pasiūla ir taip sukursime sau galimybę įsigyti prekes pigiau.



| KRISTINA

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT