Kasdienybėje, kurioje vis daugiau prekės ženklų nori suspėti į vyraujančią go greengo sustainable bangą ir atsirandant wanna be prekės ženklams, sunku nepaklysti ir vietoje propaguojamos ideologijos įsigyti dar vieną fast fashion laimikį paslėptą po gudria komunikacija. Mados revoliucija įtraukė visus: norinčius keisti nusistovėjusią tvarką ir norinčius tuo pasinaudoti nieko nekeičiant.

Gudri strategija suvedžioja net ir žinantį daugiau. Pavyzdžiui, marškinėliai, pagaminti iš perdirbtos medvilnės, gamyklose, kurios veikia saulės energijos pagalba, kuriose mokamas adekvatus atlygis darbuotojams, regis turime atsakingai madai priklausantį produktą. Bet šie marškinėliai galbūt keliauja per puse pasaulio, kol pasiekia tavo mėgstamo prekės ženklo parduotuvę. Ir šie veiksniai galutiniame taške nulemia tai, kad marškinėliai nėra atsakinga mada. 

Viena vaizdinga tiesa – nėra mados produkto be nuodėmės. Tad jeigu tikrai rūpinamės aplinka, pirmiausia turėtume sumažinti savo poreikius, taip mažinant vartotojiškumą. Tačiau jeigu šiuos žingsnius jau spėjai atlikti, o atėjus rudeniui nori savo spintą papildyti atsakingos mados elementais, štai keletas naudingų patarimų, kaip atpažinti tvarius prekės ženklus. 

1.Patikrink medžiagą

Nebent tai būtų vintažinis, perdirbtas ar iš medžiagų atliekų pagamintas produktas. Tvarių prekės ženklų drabužiai turėtų būti gaminami iš perdirbamų, atsinaujinančių medžiagų, tokių kaip linas, kanapės, tencelis ar šilkas. Organiškas medvilnė taip pat yra tinkama, tačiau GMO medvilnės reikėtų vengti, pastarosios medvilnės produktų gamybai yra reikalingas didelis kiekis vandens.

Plačiai pastebima tendencija – bambuko pluošto drabužiai, bet deja, jo pavertimas į medžiagą tinkamą drabužių gamybai, reikalauja didelių cheminių medžiagų kieko.

Taip pat reikėtų nepamiršti pagalvoti apie dažus, kurių kilmę susekti yra labai sudėtinga. Jeigu prekės ženklas sako, kad jų audiniai yra dažomi natūraliais dažais, didelė tikimybė, jog tai tiesiog pardavimus skatinantis triukas. Tekstilės dažymas yra itin toksiškas: teršia upes bei gali per odą pakenkti mūsų sveikatai.

Mediniai aksesuariai, tokie kaip laikrodžiai, akiniai išgyvena atgimimą ir tai šaunu, jei mediena yra tvari: bambukas arba medžio atplaišos likusios nuo baldų gamybos. Jeigu perkame aksesuarus pagamintus iš nykstančių rūšių medienos, tokių kaip: zebro mediena, raudonmedis, saldamedis, tiko ir ktų kietmedžio lapų, kurie auga atogrąžų miškuose – darome didelę žalą. 

Ir žinoma, šiuo metu yra itin populiaru save vadinti tvarios mados prekės ženklu, naudojant perdirbtus plastikinius butelius, juos paverčiant medžiaga. Bet tai yra… blogai! Tokių medžiagų mikrodalelės su kiekvienu drabužio skalbimu teršia vandenynus ir mūsų organizmus per geriamąjį vandenį. 

2. Tai niekada nebus drabužiai ar aksesuarai pagaminti iš odos

Net jei odos gaminys yra pasiūtas iš senos, perdirbtos automobilio sėdynės odos, tai nėra ekoligiška. Karvėms auginti reikalingas didelis žemės plotas, daug maisto ir vandens. Didžiųjų miškų kirtimo priežastimi tampa pastarosios. Daugelis teigia, kad oda yra mėsos industrijos šalutinis produktas, tačiau taip nėra. Taip pat karvės yra laikomos vienos daugiausiai šiltnamio efektą išskiriančių gyvulių per visą savo gyvenimą. 

Nesvarbu iš kur gaunama oda, jos apdirbimui reikia daug energijos ir resursų. Taip pat ir su kailiu. Ir apskritai, gyvūninės kilmės produktų naudojimas yra neetiška. 

Lygiai taip pat yra ir su vegan mada. Gajus mitas, jog pastaroji yra atsakinga ir etiška. Tačiau dauguma jų yra gaminama iš itin teršiančio plastiko. Geriausios veganiškos odos alternatyvos apima medžiagas pagamintas iš natūralaus kamščio, ananasų pluošto, obuolių ir apelsinų odelių atliekų.

3. Nesileisk būti apžaidžiamas hipsterių

Hipsterių kūryba dažnai vainikuojama žodžiais: rankų darbo, vietinė produkcija. Žinoma, produkcija pagaminta savoje šalyje – didelis pliusas, kadangi produkto kelyje ženkliai mažesnis CO2 išskirimas, tačiau žaliava dažnai atkeliauja iš kitų pasaulio kampelių. Tad tik vienas faktorius atsakingos mados žaidime yra kiek per mažai. 

4. Skaityk naudingus skaitinius 

Savo mėgstamą prekės ženklą visuomet galima patikrinti čia, kai tuo metu šis užsiima visišku greenwashing’u, o čia galima stebėti kaip įvairūs prekės ženklai tobulėja ir keičiasi. 

Kaip žinoti ar pasirinktas skaitinys neužsiima greenwash’ingu? Jis niekuomet nebijos sukritikuoti didžiųjų vardų!

5. Analizuok prekės ženklo CSR politiką

Dar vienas kelias padėsiantis suprasti ar prekės ženklas yra tvarus – paskaityti prekės ženklo politiką. Daugelis prekės ženklų propaguoja CSR. Ji gali būti randama prekės ženklo internetiniame puslapyje. Tačiau nereikėtų to priimti už gryną tiesą – čia daug lengviau susekti melus. Pavyzdžiui, įmonė X laikosi visų vietinių darbo įstatymų, viskas, ką tai reiškia – jog jie nėra nusikaltėliai. Jei įmonė Y perdirba popierių savo biuruose – kam tai rūpi? Daugelis išsivysčiusių biurų tai daro. Tačiau jeigu jie sako, kad perka Amazonės traktus, kad apsaugotų miškus arba sukuria savo ekologiškus drabužių dažymo metodus – tai jau geras ženklas. 

6. Nepapulk į rinkodaristų spąstus

Ar kada nors turėjai vaikiną, kuris elgiasi kaip totalus idiotas, o tada perka gėles vien iš kaltės jausmo? Tai maždaug taip atrodo įmonės, kurios skelbiasi jog užsiima labdara. Tai neturi nieko bendro su atsakinga mada – tai tik rinkodara. Arba įvairios kampanijos, skelbiančios, kad perkant vieną ar kitą produktą dalis uždarbio nukeliauja į Arkties išsaugojimo fondą. Arba ši, visiškai šviežia Zara kampanija. Dažnai tokios kampanijos siekia nukreipti dėmesį nuo įvairių neetiškų veiksmų.

7. Tai kas pagaminta toli – ne atsakingos mados gerbėjui

Ką tokie prekės ženklai kaip Alexander Wanf, Louis Vuitton turi bendro? Jie ir dar daugiau yra gaminami Kinijoje, kas nėra taip blogai, blogiausia, kad pastarieji gamybą nukelia į pigius pasaulio kraštus vien tam, kad pakelti pelną, kai tuo metu darbuotojams moka niekį. Norėti brangios rankinės ar kito prabangaus daikto nėra blogai, blogai yra tai, kad darbuotojas gamindamas juos, negali leisti sau normalaus gyvenimo. 

Tai ne tik prabangių prekės ženklų bėda – LaSenza, Primark ir kiti, gali egzistuoti tik dėl vergystės lygio darbo sąlygų. Sakoma, jog galima nuspėti kokia bus madingiausia kitų metų spalva vien pasižiūrėjus į kai kurių upių spalvą Kinijoje.

8. Pažvelk į tai, kas akivaizdu

Tekstilė, dažai ir etiškai išlaikomi darbuotojai – trys pagrindiniai faktoriai į kuriuos reikėtų atsižvelgi įsigyjant naują drabužį ar aksesuarą. Žinoma, reikėtų nepamiršti ir kompanijų kasdienybės. Atsakingos įmonės naudoja žaliąją energiją ar net turi savo saulės kolektorius, o gal naudoja tik elektrinius vilkikus prekių transportavimui. 

Žinojimas yra galia, o dabar, kai žinai, belieka tuo vadovautis!

| KRISTINA

 

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT