Fast fashion užburia, parduoda visą idealų, sėkmingo žmogaus vaizdinį: aš galiu įsigyti, aš esu madingas, aš lygiavertis visuomenės vienetas. Daugeliui tai yra svarbu ir su tuo viskas gerai, daugeliui tai yra nesvarbu ir tai yra taip pat gerai. Nesvarbu, kurioje pusėje esi, vieną ar kitą pasirinkimą lemia vidiniai ir išoriniai veiksniai: nuostatos, patirtys, įpročiai.

Mano santykis su fast fashion niekuomet nebuvo stiprus. Ne todėl, kad žinojau kaip ji veikia, kodėl ji veikia, bet dėl savo kokybės, dėl tų išlindusių siūlų, kreivų siūlių ir greito susidėvėjimo. Žinoma, turiu ir aš fast fashion aksesuarų, drabužių, kurie tarnauja n metų, kuriuos myliu ir nešioju vėl ir vėl. Taip, turiu ir itin pigių pirkinių. Tačiau su tuo taip pat nėra nieko blogo, jei tik tą pirkinį mylime ir neišmetame po pirmo ar dvidešimto apsirengimo. Būtent tai ir yra pagrindinis atsakingos mados principas, o kraštutinumai niekur nėra gerai.

fasti fashion
Marškiniai | Vintage Kelnės | Fast 2 m. Rankinė | High 1,5 m.

Bet šį kartą noriu pasidalinti viena fast fashion puse, kuri privertė susimąstyti kur kas rimčiau. Greitos mados pristatymas į namus apie kurį nutylima.

Atrodytų, jog drabužių pristatymas puiki išeitis – tiek klientui – sutaupo laiko, tiek aplinkai – sumažina pirkėjų keliavimo transportu į ir iš parduotuvės skaičių, tad mažinama ir oro tarša. Bet kaip transportas, kuris mums pristato prekes į namus? O kaip įpakavimai, reikalingi prekių transportavimui? Parduotuvėje plastikinio maišelio atsisakome, kai tuometu perkant internetu prisirenkame kur kas daugiau prekių, nei pirktume parduotuvėje, su mintimi jog visuomet galime grąžinti be jokių papildomų pastangų. Juk viskas taip pat atkeliauja su įpakavimu – su dar daugiau plastiko ir dėžučių dėžutėse.

fast fashion
Batai | Fast 6 mėn.

Apsipirkinėjimas tapo malonesnis, greitesnis, bet kas slepiasi už to?

Online apsipirkinėjimo skaičius per 10 metų statistiškai padidėjo 12,5%, taip nurodo visuomenei pateikiami skaičiai, nors įvairūs tyrimai rodo, kad pirkimas online išaugo net 6 kartus ir po 25% kiekvienais metais. Sukeldamas padidėjusį prekės keliavimo laiką, transporto kamščius ir oro taršą.

Plastikiniai maišeliai

Būtent jie ir tapo raudonu stop ženklu greitosios mados žaidime. Kartą sulaukusi savo siuntinio iš ASOS ir viską išpakavusi pamačiau, kad maišelių ir kitų plastikinių šiukšlių buvo kur kas daugiau nei prekių. Kiekvienas žiedas buvo ne tik maišelyje, bet ir papildomai užpildytas jais. Jau nekalbant apie tai, kad kiekvienas buvo atskiroje dežutėje, maišelyje ir bendrame siuntos maiše.

Anglijoje 2017 m. pytiksliai 165 B plastikinių maišelių buvo panaudota būtent online shopping metu (iš jų 8 milijonai tonų patenką į vandenį), neskaičiuojant papildomų plastiko gaminių siekiant apsaugoti prekes transportavimo metu.

Kartoninės dėžės

Visi mėgstame gauti siuntas, kurios įpakuotos į dėžes, tai tarsi dovana sau nuo savęs. Bet kokia tai dovana aplinkai? Tie patys 165 bilijonai plastikinių maišelių keliauja kartu su tiek pat kartoninių dėžių, kuriems pagaminti reikia daugiau nei 1 bilijono medžių.

fast fashion

Taip atrodo viso e-commerce nematomai matoma pusė. Žinoma, šiomis dienomis sunku išvengti pirkimo internetu, bet kaip ir minėjau, kraštutinumų ir nereikia. Maži žingsneliai, tokie kaip – pirkinių planavimas tikrai prisideda prie gerbūvio.

O šiandien mano vintažinis pižamos kostiumėlis buvo išskirtas ir tapo vienu iš įvaizdžio elementų. Tebūnie vėsios vasaros dienos!

| KRISTINA

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT